
ПСИХОЛОГ
Северина Світлана Олександрівна
Діагностую, проводжу корекційну та консультаційну роботу з дітьми шкільного віку та їх батьками
Корекційно-відновлювальна та розвивальна робота з дітьми, які мають агресивні прояви в поведінці
Мета занять: створення позитивного емоційного настрою,
почуття комфортності, згуртованості групи, зняття емоційного
напруження,розвиток емпатійних здібностей у дітей.
Заняття 1.
Мета: тренування вміння розпізнавати емоційний стан за мімікою, пантомімікою, вміння звільнитися від негативних емоцій.
Ритуал вітання
Добрий день, діти! Погляньте мені в вічі, подивіться один на одного й усміхніться. Із цих промінчиків добра, що заіскрилися на ваших обличчях ми і почнемо наше заняття.
Вправа «Ім’я»
Мета: розвиток комунікативних здібностей, зняття тривожності, формування позитивної самооцінки, набуття впевненості, спокою.
Діти передають по колу м’яч, називаючи попередніх учасників та додаючи своє ім’я. Дозволяється називатися вигаданим ім’ям, тим, яким подобається (рівень самооцінки, діагностичний симптом незадоволення).
Вправа «Кулачки»
Мета: розслаблення м’язів.
Діти сидять на стільчиках і міцно стискають кулачки (руки лежать на колінах).
Психолог. Як важко і неприємно так сидіти, руки втомилися. Розтуліть пальці й не стискайте кулачки. Руки відпочивають, їм стало легко. Спокійний вдих – видих, вдих – видих. А тепер те саме під вірш:
Руки на колінах
Стисну в кулачки.
Міцно і з напруженням
Тримаю – раз, два, три,
Потім вільно відпускаю
І отак відпочиваю.
Рученята жваві стали
Вдосталь навідпочивались.
Звучить повільна мелодія, діти розслабляються.
Вправа «Врятуй пташечку»
розвиток співчуття, співпереживання, емпатії у дітей.
Уяви, що у тебе в руках маленька беззахисна пташечка. Витгяни руки долонями догори. А тепер зігрій її своїм рівним, спокійним подихом, повільно, по одному пальчику склади долоні, заховай у них пташечку, приклади їх до своїх грудей, віддай пташці доброту свого серця. Розкрий долоні і ти побачиш, що пташка радісно злетіла, посміхнись і не сумуй, вона ще прилетить до тебе.
Гра «Добра тваринка»
Мета: зняття напруження, формування згуртованості дітей.
Психолог. Станьте, будь ласка, у коло й візьміться за руки. Ми – одна велика, добра тваринка. Давайте послухаємо, як вона дихає. А тепер подихаємо разом. На вдих робимо крок уперед, на видих – назад. Вдих – два кроки вперед, видих – два кроки назад. Так дихає тваринка, так чітко і рівно б’ється її велике добре серце. Стук – крок вперед, стук – крок назад. Ми всі беремо стук серця цієї тваринки собі.
Ритуал прощання
Вправа «Енергія по колу»
Діти становляться в коло і потискають один одному долоні.
Корекційно-розвивальні заняття щодо попередження агресивності дітей молодшого шкільного віку.
Автор:
Глобець О.М., практичний психолог Володарської загальноосвітньої санаторної школи-інтернату І-ІІІ ступенів
Анотація. Заняття для учнів молодшого шкільного віку з метою формування у них навичок конструктивних форм поведінки, самоконтролю і нового досвіду спілкування, самопізнання та самоусвідомлення дітьми свого "Я-образу".
Завдання: 1. Самопізнання та самоусвідомлення дітьми свого "Я-образу".
- Формування вміння розуміти емоційний стан іншої людини, адекватно виражати і регулювати свій.
- Ігрова корекція агресивності дітей, нейтралізація негативної емоціональної енергії.
- Формування навичок
- Формування моральних уявлень учнів.
Заняття 1.
Мета: створення позитивної мотивації і зацікавленості дітей в заняттях; зняття емоційної напруги дітей; створення атмосфери "захищеності" і взаємної довіри в групі; діагностика характеру і ієрархії взаємовідносин дітей і статусу кожної дитини в групі, особливостей емоційного світу дітей.
Матеріали : щоденники учасників тренінгу, ручки, кольорові олівці.
Хід заняття.
1. Повідомлення мети занять.
Діти сідають в коло. Психолог каже дітям, що вони будуть зустрічатися разом на спеціальних заняттях. Ці заняття не будуть схожі на уроки. На них можна буде гратися, малювати, а головне - поділитися з іншими своїми радощами і проблемами, отримати добру пораду, навчитися краще розуміти себе і інших, дізнатися про себе і інших багато нового і цікавого.
2. Правила групової взаємодії.
Для більш ефективної діяльності тренінгової групи потрібно відпрацювати і засвоїти правила групової взаємодії. У нас їх було 5:
- Участь в тренінгових вправах і виконання окремих занять – на добровільній основі.
- Говорити потрібно коротко, конкретно і тільки про те, що сам думаєш, відчуваєш.
- Слухати товаришів уважно, не перебиваючи.
- Критикувати не людину, а конкретний вчинок.
- Критикувати тільки в легкій, доброзичливій формі.
1. Гра "Знайомство".
Кожному учаснику пропонується вибрати собі яке-небудь ім'я, яким він хотів би, щоб його назвали інші. Ця процедура має діагностичний зміст. На виборі імен хлопчиків явно відображається вплив західних відео - і мультиплікаційних фільмів. Більшість вибирало в основному такі імена, як "Термінатор", "Чак Норіс", "Робот-поліцейський", "Людина-змія"і т. п. Лише незначна кількість залишила собі своє ім'я. Повторивши по черзі кожний своє нове ім'я, діти придумують і замальовують його символ-образ, наприклад, у вигляді піктограми.
Цей символ діти малюють на обкладинці свого щоденника, ніби підписуючи його. Після цього пропонується гра "Гості", яка дозволяє виявити характер групових взаємовідносин дітей.
2. Гра «Гості».
Психолог повідомляє дітям, що для того, щоб вони змогли швидко і добре запам'ятати свої нові імена, вони зараз пограють в таку гру. Кожний учасник подумки уявляє собі якесь свято. При цьому можна запропонувати дітям на протязі 1-2 хвилин закрити очі і уявити собі це свято. Після цього дітям пропонується уважно подивитися один на другого і по черзі (по кругу) назвати новими іменами тих учасників групи, яких би вони запросили б на свято. Гра соціометрична. Психолог має можливість зафіксувати ієрархію взаємовідносин дітей, статус кожного учасника в групі, виявити учнів, які потребують статусної корекції.
З. Рухлива гра "Море хвилюється..."
Знайому всім дітям і дорослим гру дещо змінили відповідно до мети тренінгу. Діти вибирають ведучого, який повертається до інших спиною і промовляє всім знайомі слова: "Море хвилюється раз.. .".Після рахунку "три" діти повинні завмерти в незвичайній позі. Ведучий по черзі підходить до кожної дитини, "включає" його і намагається, кого і в якому емоційному стані він відобразив. Потім дитина сама розповідає, що вона хотіла зобразити. При цьому психолог аналізує разом з групою виразні невербальні засоби передачі задуманого образу (міміка, жести, погляд, стиснуті кулаки, "кігті" і т. п.), аналізує наскільки вдалим був їх вибір. Характер пози дитини і його вербальне пояснення також мають діагностичну цінність для керівника групи. Досить часто діти зображували страшних, агресивних боксерів, героїв відео - і мультфільмів ( динозаврів, ніндзів-черепашок, роботронів і т. п.), або маленьких, слабких, наляканих тваринок (зайчиків, білочок, мавпочок - частіше дівчатка).
Слід пам'ятати, що участь в усіх вправах є добровільною і не варто примушувати дитину, яка відмовляється виконувати завдання, так як деякі діти ще не досягли необхідного для "розкриття" рівня адаптації у групі.
4. Етюд "Слухаємо себе"(вправа на ауторелаксацію). Дітям пропонується сісти зручно, протягом 1-2 хвилин закрити очі, розслабитися і "прислухатися до себе", ніби "заглянути в себе" і подумати: що кожен відчуває, який у нього настрій. В цей час психолог малює крейдою на дошці схематичне зображення різних емоційних станів людини: радості, злості, страху, суму, здивування, спокою. Потім психолог повідомляє, що їм потрібно, не відкриваючи очей, по черзі розповісти, як кожен з них себе почуває, який у кожного настрій. Після короткої розповіді кожного учасника психолог пропонує дітям відкрити очі і подивитися на схематичні зображення різноманітних емоційних станів. Разом з психологом обговорюються особливості міміки в кожному випадку: положення і форма брів, очей, куточки губ.
5. Вправа "Шосте відчуття".
Ця вправа використовується як діагностичний метод вивчення рівня єдності групи. Для цього дітям пропонують відповісти на питання, але не від себе, а ніби від усіх учасників групи, тобто так, як би, на їх думку, відповіла б найбільша кількість учасників. Відповіді діти повинні мовчки записати, не називаючи ніяких варіантів вголос, інакше гра не відбудеться, "не буде цікаво". Пропонуються такі запитання: 1) який у більшості учасників групи самий улюблений день тижня; 2) яка сама улюблена пора року; 3) яке саме любиме число; 4) яку геометричну фігуру вибрала б група: ромб, квадрат, трикутник чи круг; 5) що хотіли б робити учасники групи в даний момент? Після виконання першої частини завдання тренер знову зачитує питання і варіанти відповідей, а кожна дитина піднімає руку в тому випадку, якщо прозвучала його відповідь. Проводиться експрес-обговорення результатів виконання завдання.
6. Малювання на тему "мій самий щасливий день".
Дітям пропонується протягом 2-3 хвилин згадати і намалювати самий щасливий день у своєму житті. Психолог просить дітей згадати, які почуття вони переживали в той день, чим він їм запам'ятався, пропонує "поділитися" радістю з іншими дітьми. Малювання сприяє невербальному вираженню переживань, про які не кожна дитина може розповісти іншим. Аналіз висловлювань, кольорового вирішення і змісту малюнків дітей дає можливість частково діагностувати рівень їх прив'язаностей. Доброзичливе обговорення малюнків, розуміння почуттів дітей і стимулююча похвала тренера знімає бар'єри спілкування, емоційну напругу і створює відчуття "захищеності в групі".
7. Етюд "Веселка"(вправа на ауто релаксацію). Діти сідають зручно, закривають очі і на протязі 1-2 хвилин уявляють собі легку веселку, прекрасну гру кольорів і себе в спокійному, розслабленому стані, відпочиваючим. Психолог "навіває" на дітей приємні відчуття спокою, розслабленості. По закінченню вправи обговорюється, які почуття відчули діти під час його виконання, що відчували, хто "бачив" що-небудь незвичайне.
8. Етюд "Посмішка по кругу".
Діти всі беруться за руки і "передають посмішку по кругу": кожна дитина повертається до свого сусіда і, побажавши йому що-небудь добре і приємне, посміхається йому, той посміхається сусіду і т. д. При цьому можна образно "взяти посмішку" в долоні і обережно "передавати" її по кругу, з рук в руки.
Заняття 2.
Мета: зняття емоційної напруги дітей, діагностика характеру і взаємовідносин дітей і статусу кожної дитини в групі; мотиваційно-корисної сфери особливостей емоційного світу дітей; формувати вміння визначення емоційного стану людини по емоційній експресії обличчя; навчання навичок ауто релаксації.
Матеріали: щоденники учасників тренінгу, ручки, кольорові олівці.
Хід заняття.
1. Рухлива гра "Будь ласка...".
Суть гри у тому, що ведучий задає команду, виконати яку діти повинні лише при умові, якщо вона супроводжується конкретним звертанням, наприклад: "Група...", "Клас..." і т. п. Для даного заняття ми вибрали слово " будь ласка". Якщо дане слово не прозвучало, а деякі діти виконали команду, то вони вибувають з гри.
Гра розвиває увагу дітей і допомагає їм зняти емоційну напругу на початку заняття.
2. Бесіда "Чарівне слово".
Логічним продовженням гри стає бесіда про силу "чарівного" слова "будь ласка", про наслідки ввічливості і грубості.
3. Вправа "Наші емоції".
Для виконання даної вправи психологу знадобиться набір із шести карточок або плакат із схематичним зображенням різних емоційних станів людини, наприклад: радість, страх, злість, сум, провина, спокій.
Пропонується серія завдань:
- Назвати емоційні стани (почуття, настрій), зображені на карточках.
- Розділити листок щоденника на дві половини і перемалювати схематичні малюнки так, щоб зліва були зображення емоційних станів, які дітям подобаються, а справа - які не подобаються.
Після виконання завдання, діти по черзі називають емоційні стани, зображення яких виявились зліва, а потім - справа, і пояснюють, чому їм подобаються чи не подобаються ті чи інші емоційні стани.
3. Визначити свій настрій, емоційний стан в даний момент, схематично відобразити його в своєму щоденнику і коротко пояснити причину того чи іншого стану.
У процесі виконання даної вправи психолог звертає увагу на емоційний стан дітей у групі, констатує підвищену тривожність у окремих її учасників.
4. Вправа "Не подобається - подобається".
Психолог просить розділити чистий листок щоденника на дві половини і записати відповіді на питання:
- що мені не подобається в школі;
- що мені не подобається вдома;
- що мені не подобається взагалі в житті;
Відповіді на ці питання діти записують у лівій частині аркуша. Після цього пропонується серія позитивних питань, відповіді на які діти записують у правій частині листка:
- що мені подобається в школі;
- що мені подобається вдома;
- що мені подобається взагалі в житті.
Діти по черзі розповідають спочатку про те, що їм не подобається, потім - про те, що їм подобається в школі, вдома і в житті: Дуже важливо дотримуватись послідовності обговорення відповідей: спочатку негативні, а потім позитивні, показуючи, що не все в житті так погано, є позитивні моменти хороші люди.
5. Вправа "Продовжити речення".
Учням пропонується продовжити речення першими, які прийшли на думку, фразами, не думаючи довго. На чистій сторінці щоденника діти записують тільки продовження фраз: "Більше всього я боюся...", "Мене засмучує...", "Я серджуся, коли...".
Відповіді на запропоновані запитання свідчать про здібності дитини до рефлексії особистих переживань. Відповідь "не знаю" свідчить про недостатній розвиток цієї властивості або, можливо, про високу значимість якоїсь проблеми, яка викликає страх.
- Рольове програний ситуації " Дай мені книгу!"
Психолог пропонує дітям уявити себе в такій ситуації. Дитина приходить в клас і бачить цікаву книгу в красивій палітурці. Їй дуже хочеться взяти цю книгу, погортати її, подивитися малюнки. Він підходить до столу, але в цей момент інший учень забирає книгу. А подивитися книгу так хочеться! Як бути? Як її отримати?
Діти програють ситуацію по черзі, парами. Після програвання ситуації всіма учасниками групи проводиться обговорення варіантів її вирішення і діти разом з психологом роблять висновок про те, що найбільш конструктивною формою досягнення результату(отримання книги) виявилось ввічливе прохання.
7. Вправа "Драбинка".
Дивлячись на зразок, підготовлений психологом, діти малюють в своїх щоденниках дві драбинки, які складаються з п'яти щаблів. Після цього психолог каже: "Уявіть собі, що всіх дітей вашого класу розсадили на щаблі драбини, дотримуючись однієї умови. На першу щабель посадили самих розумних дітей, які добре навчаються, старанно виконують всі завдання в класі і вдома, акуратно ведуть зошити і т .д. На другу розмістили дітей, які теж добре навчаються, старанні, але іноді бувають неуважні, допускають помилки і так далі. Як ви думаєте, які діти будуть на останній, самій нижній щаблинці? А тепер подумайте і намалюйте схематично людину - себе на тій позиції, на яку, по-вашому, посадили б вас. А на іншій намалюйте себе на тій, на якій би ви хотіли б сидіти, тобто як би ви хотіли б вчитися. Дані, отримані при виконанні дітьми вправи "Драбинка", дають інформацію про характер самооцінки кожного учня.
8. Вправа "Скинь втому" (на ауто релаксацію).
Діти стають у коло. Психолог пропонує їм широко розставити ноги, трішки зігнути їх в колінах, зігнути тіло і вільно опустити руки, розправити пальці, схилити голову до грудей, напіввідкрити рот, після цього похитатися спочатку в сторони, вперед, назад, а потім різко стряхнути головою, руками, ногами, тілом.
9. Етюд "Слухаємо себе"(вправа на ауто релаксацію).
На протязі 1-2 хвилин діти розслабляються і "слухають", себе, після чого вони зображають свій настрій в кінці тренінгового заняття.
10. Етюд "Посмішка по кругу" - на прощання.
Заняття 3.
Мета: діагностика характеру і ієрархії взаємовідносин дітей і статусу кожної дитини в групі; виявлення причин їхньої тривожності і страхів; навчання навичкам ауто релаксації.
Матеріали: щоденники учасників тренінгу, стандартні аркуші паперу, ручки, кольорові олівці, плакат із зображенням різних емоційних станів людини.
Хід заняття.
1. Гра "Вгадай емоцію".
Один з учасників групи повертається спиною до решти. Психолог показує решті плакат з одним із схематичних зображень емоційного стану і сам за допомогою міміки обличчя показує його. Діти повторюють мімічні рухи слідом за психологом, при цьому не промовляючи ніяких звуків. Потім стоячому спиною до решти учаснику пропонують повернутися і, уважно подивившись на обличчя дітей, вгадати, який емоційний стан вони зображають. Якщо він правильно відгадав, йому надається право вибрати наступний емоційний стан, який буде зображатися.
- Етюд " Слухаємо себе".
- Бесіда "Наші страхи".
Психолог запитує дітей, які емоції із зображуваних на плакаті самі неприємні. Якщо діти, перечисливши негативні емоції, не назвали страх, психолог нагадує їм про нього. Коротко обговорюються особливості лицевої мімічної експресії даного емоційного стану, фізіологічні відчуття, які виникають при страхові (серцебиття, змінюється частота пульсу, "мурашки по тілу" і т. п.).
4. Малювання на тему "Мій страх".
Після невеликої вступної бесіди психолог просить дітей подумати, чого вони більше всього бояться і намалювати свій страх. Це може бути абстрактний малюнок або зображення конкретного об'єкту страху, тривоги дитини. Малюнок виконується на окремому стандартному аркуші паперу.
5. Вправа "Я - чарівник".
Психолог пропонує дітям закрити очі і подумки побувати в казковій країні. В ній збуваються мрії і бажання, особливо коли ти — чарівник. Уявивши себе в ролі чарівника, який може зробити все, діти повинні подумати: щоб зробив би кожен з них, якби він був наділений такою могутньою силою чарів. Свої відповіді діти спочатку записують в своїх щоденниках, не кажучи вголос жодного варіанту, а потім по черзі озвучують.
6. Малювання на тему "В кого б я перетворився в казковій країні".
Дітей просять подумати, в кого кожний з них хотів би перетворитися, якби був чарівником. Відповідаючи на це питання, діти найчастіше називають тварин. Відповідь "ні в кого не хочу перетворюватися" свідчить про задоволення собою, самоприйнятті. В щоденниках учасники тренінгу замальовують тварину, з якою він себе б ідентифікував і коротко записують відповіді на запитання: де ця тварина живе, чим харчується, чим подобається дитині.
7. Вправа "Три бажання".
Далі психолог пропонує дітям подумати і записати відповіді на запитання: які три бажання загадав би кожний з них, якби йому вдалося спіймати золоту рибку? Аналогічно попередньому завданню, діти спочатку фіксують свої бажання в щоденнику, а потім по черзі розповідають про них.
8. Етюд "Слухаєм себе".
На протязі 1-2 хвилин діти розслаблюються і "слухають" себе, після чого швидко і схематично зображують свій настрій в кінці тренінгового заняття.
9. Вправа "Дерево"(на саморегуляцію).
Діти стають в коло на деякій відстані один від другого. Кожний учень сильно натискує п'ятками на підлогу, руки стискує в кулаки, міцно стиснувши зуби. Ведучий каже, звертаючись до кожного: "Ти - могутнє, міцне дерево, в тебе міцне коріння, і ніякі вітри тобі не страшні. В складних життєвих ситуаціях, коли на душі "шкребуть коти", хочеться плакати або битися, - стань сильним і міцним "деревом", скажи собі, що ти сильний, у тебе все вийде, і все буде добре.
10. Етюд "Усмішка по кругу". Ритуал прощання.

ПСИХОКОРЕКЦІЯ
АГРЕСИВНА ДИТИНА
Агресивна дитина — це не тільки батьківський смуток, загроза благополуччю дитячого колективу, але й нещасна дитина, яку ніхто не розуміє, не хоче приголубити й пожаліти. Дитяча агресивність — ознака внутрішньої емоційної нестабільності, згусток негативних переживань, один зі способів психологічного захисту.
Світлана СЕВЕРИНА, практичний психолог, м. Сватове, Луганська обл.
Такі діти використовують будь-яку можливість, аби штовхати, бити, щипати інших. їхні вчинки часто мають провокаційний характер. Щоб викликати відповідну агресивну поведінку, вони завжди готові розлютити маму, вихователя, однолітків. Наприклад, така дитина буде свідомо вдягатися якомога повільніше, відмовиться мити руки, збирати іграшки, поки не розлютить маму, не почує її крик та не отримає від неї ляпас. Після цього дитина сама готова заплакати, а заспокоїться лише тоді, коли мама почне вті-
шати та приголубить її. Правда, дивний спосіб привернути увагу? Але для такої дитини це єдиний механізм зняття психоемоційного напруження.
Причини агресивності майже завжди зовнішні: сімейне неблагополуччя. На жаль, багато дітей виховується в сім'ях, де агресивність проявляється у поведінці батьків. Іноді дорослі бувають надмірно поступливими й безпорадними, коли діти проявляють агресивність у поведінці. Дитина може маніпулювати дорослими, зловживати їхнім добрим ставленням, але подібна ситуація викликає в неї тривогу: «Чи зможуть захистити мене ці дорослі, з якими я роблю все, що захочу?». Це почуття тривоги викликає все нові й нові прояви агресії, а батьки, які відступають, підсвідомо сприяють цьому.
Агресія — це енергія подолання, боротьби, відстоювання своїх прав та інтересів. Ця сила необхідна дитині для того, щоб досягти своєї мети, протистояти перешкодам. Небажаною є не сама агресія, а неприйнятні форми її прояву: звичка кричати, ображати, битися. Тому завданням виховання дитини є не усунути її агресію, а навчити адекватно проявляти свої негативні почуття: гнів, обурення, неприйняття. Саме тому, що дитина не вміє усвідомити й висловити протест стосовно значущої особи (батьків чи вчителя), у неї може виникати «безпредметна агресивність»: поширення почуття злості на слабші та безпечні об'єкти — на дітей, тварин, предмети. Причиною підвищення дратівливості
також можуть бути фізичні чи психологічні проблеми дитини, які виснажують її, підвищують збудливість та імпульсивність.
Як же можна вплинути на небажані прояви агресії у дитини? Дорослі повинні приділяти їй більше уваги, в певних ситуаціях проявляти більше рішучості. Така поведінка дорослих впливає на дітей заспокійливо. Але, безумовно, й дорослим необхідно стежити за своєю поведінкою, щоб не стати поганим зразком для дитини.
Слід зауважити, що дорослі покладають надто багато надій на такий метод виховання як покарання. Якщо на прояви дитячої агресії дорослі відповідатимуть такою ж агресією — вони зазнають поразки. Тож карати чи не карати дитину?
Не можна карати і сварити:
-
під час хвороби або неповного одужання. Психіка людини у цей час особливо вразлива, реакції непередбачувані;
-
під час їжі, гри, роботи, після сну та перед ним;
-
одразу ж після фізичної чи душевної травми (падіння, бійки, нещасного випадку);
-
коли дитина вже не справляється зі страхом, неуважністю, лінощами, роздратуванням, будь-яким недоліком;
-
у всіх випадках, коли щось не вдається;
-
коли внутрішні мотиви вчинку вам незрозумілі;
-
коли ви самі стомилися, чомусь засмучені або схвильовані. У такому стані лють підказує завжди неправильні кроки.
Ще одна помилка: батьки сварять дитину і стверджують, що вона ледар, боягуз, ідіот, негідник, нелюд. І дитина вірить. Слова для неї значать лише те, що значать. Будь-яке твердження сприймається однозначно: ніякого переносного смислу.
Слід запам'ятати:
-
якщо дитину постійно критикують — вона вчиться ненавидіти;
-
якщо дитина живе у ворожнечі — вона вчиться агресивності;
-
якщо дитину висміюють — вона стає замкненою;
-
якщо дитина зростає в докорах — вона починає жити з почуттям провини.
І навпаки:
-
якщо дитина живе в терпимості — вона вчиться сприймати інших;
-
якщо дитину підбадьорюють — вона починає вірити в себе;
-
якщо дитину хвалять — вона вчиться бути вдячною;
-
якщо дитина зростає у чесності — вона вчиться бути справедливою;
-
якщо дитина живе у безпеці — вона вчиться вірити людям;
-
якщо» дитину підтримують — вона вчиться цінувати себе.
ПОРАДИ ВИХОВАТЕЛЯМ
-
Встановіть довірчі взаємини з дитиною; будьте доступним, чесним і послідовним; поважайте особистість дитини.
-
Спілкуючись із дитиною, залучайте її до такої діяльності, яка б зменшувала внутрішнє напруження і тривожність (прогулянки, рухливі ігри, пов'язані з фізичним навантаженням, танці тощо).
-
Постійно спостерігайте за поведінкою дитини, схильної до агресії, особливо під час звичної діяльності, коли можуть виникнути конфлікти, усуньте небезпечні предмети з поля діяльності дитини; якщо необхідно, будьте готові продемонструвати силу. Сила (але не жорстокість!) є для дитини доказом того, що дорослий контролює ситуацію й гарантує безпеку іншим дітям.
-
Пропонуйте швидкий позитивний зворотний зв'язок для прийнятих форм поведінки:
-
розпізнавайте та підтримуйте основні позитивні риси дитини, заохочуйте до повторення бажаних вчинків;
-
ставте перед дитиною невеликі конкретні завдання і сприяйте їхньому виконанню;
-
великий успіх складається з малих, і навіть невеликий успіх підвищує самооцінку.
-
Пропонуйте швидкий реальний незагрозливий зворотний зв'язок для неприйнятних форм поведінки: в агресивної дитини майже завжди є бажання справити враження на ровесників та вихователів. Водночас у неї не вистачає знань про те, як її сприймають інші, тож, заспокоївши її, можна допомогти дитині усунути небажане в поведінці.
-
Відпрацьовуйте можливі конфліктні ситуації, демонструючи за допомогою рольової гри адекватну безпечну реакцію. Для рольових ігор використовуйте епізоди з популярних казок. Під час гри запитайте дитину: «Як ще могла вчинити ця дійова особа?» Дайте можливість їй та іншим дітям через обрану роль оцінити вчинки головного героя.
-
Розділяйте оцінку поведінки дитини та оцінку її особистості:«Я не вважаю тебе поганим, та вчинок твій — неправильний». Не зважайте на дії дитини, якщо бачите, що вона хоче маніпулювати вами.
ВПРАВИ ДЛЯ ЗНЯТТЯ АГРЕСИВНОГО
СТАНУ В ДІТЕЙ
Робота з пластиліном, тістом
Спочатку працює дорослий, привертає увагу дитини, залучає її до співпраці. Так дитина може висловити свої почуття через створення образів, фігур чи зображень, які використовуються в рольових іграх, можуть доповнюватися, руйнуватися.
Вправа «Сердиті кульки»
Спостереження за надуванням кульок. Запропонувати дитині уявити, що кулька — це сердита людина. Поміркувати:
-
Що трапиться, коли кулька переповнюється повітрям?
-
Що трапляється з людиною, яку переповнюють почуття?
-
Що відбудеться, якщо ми випустимо трохи повітря з кульки?
-
Чи кулька ціла, не вибухнула, нікого не налякала?
-
Якщо людина стримає себе, заспокоїться, це буде краще, ніж образити іншу людину?
Вправа «Назви емоцію»
Дитині пропонується розглянути фотографії дітей із різним емоційним станом. Запитати:
-
Які обличчя тобі сподобалися?
-
Які ні?
-
Що вони виражають?
-
А чи буваєш ти злим?
-
Чому?
-
А як ти думаєш, чи подобаєшся ти іншим, коли злий?
Повторити міміку приємних почуттів.
КОРЕКЦІЯ СТАНУ АГРЕСІЇ,
РОЗДРАТУВАННЯ ТА ГНІВУ
Поради для дорослих
Роздратування, гнів — це руйнування внутрішнього світу.
-
Руйнування внутрішнього світу починається зі зміни настрою, появи неприємних почуттів і відчуттів. Намагайтеся вловити цей момент і зрозуміти причини змін настрою, заспокоїти себе. Якщо ви людина віруюча, помоліться, погані думки покинуть вас, і ви збережете в собі спокій.
-
Якщо все марно — роздратування зростає, виявляється в міміці, жестах, інтонації, словах, то подивіться на себе збоку з гумором: «Яке в мене сердите, смішне обличчя, які смішні нотки з'явилися в моєму голосі». Зупинитися вам допоможе думка: «Треба бути терпимим до вад ближнього».
Перетворіть думку на благо вам: усміхніться ближньому, доброзичливим жартом розрядіть ситуацію.
3. А якщо й це не допомогло, а гнів продовжує зростати? Ваші щоки сполотніли або почервоніли, губи й кулаки стиснуті, голос затремтів — і ви вже забуваєте, що хотіли сказати, не може сконцентрувати свою увагу, ні про що не здатні думати, не чуєте, що навколо вас говорять. І хочеться тільки одного — вихлюпнути свій гнів, «помститися», зібравши останню волю. Ви можете зупинити себе, стиснувши зуби і зчепивши кулаки:
-
переключивши увагу зі стимулу, що викликає агресію, на щось нейтральне або приємне: згадайте приспів улюбленої пісні, порахуйте подумки від одного до десяти;
-
глибоко дихайте;
-
випийте холодної води;
-
порухайтеся;
-
розтисніть кулаки й зуби;
-
висловіть свій стан вербально.
4. Якщо ви з цим не впоралися, то розрядка гнівом може образити іншу людину, після чого настає каяття. Але тоді вже може бути запізно.
ЧИМ МОЖУТЬ ДОПОМОГТИ БАТЬКИ
-
Не сваріть дитину за те, що вона посміла гніватися на вас. Навпаки, поставтеся до неї, до її обурення з розумінням і повагою: допоможіть їй усвідомити і сформулювати свої претензії до вас.
-
Тільки тоді, коли емоції вщухнуть, розкажіть дитині про те, як ви переживали, коли вона виявляла свій гнів. Знайдіть разом із нею вдалу форму висловлювання претензій.
-
Поспостерігайте за собою. Дуже часто ми самі притлумлюємо своє роздратування, терпимо його доти, доки воно не вибухне, як вулкан, яким уже не можна керувати. Набагато легше й корисніше вчасно помітити своє незадоволення і проявити його так, щоб не принизити дитину, не звинуватити, а просто виявити своє незадоволення.
-
Учіть дитину розуміти себе та інших. Якщо дитина навчиться усвідомлювати свої почуття й почуття інших, вона зможе свідомо обирати мирні форми боротьби й захисту.